Poradnik pacjenta
Czy warto korzystać z szczoteczki elektrycznej?
Tak, jednak trzeba zainwestować w dobrą szczoteczkę. Czyści ona lepiej przestrzenie między zębowe.
Jak często powinno chodzić się na kontrolę?
Wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku, jednak w niektórych przypadkach nawet częściej.
Czy warto używać płynu do płukania?
Żaden płyn do płukania nie zastąpi mycia zębów, ale razem z nicią dentystyczną pomaga utrzymać lepszą higienę jamy ustnej i dostarczyć dawkę fluoru w miejsca niedostępne dla szczoteczki i pasty.
Jak często można wybielać zęby?
Odstępy pomiędzy wybieleniami zębów są zależne od indywidualnych cech budowy zębów pacjenta i podatności na środek wybielający, występowania nadwrażliwości i oczekiwań odnośnie estetyki. Zalecany odstęp pomiędzy zabiegami intensywnego wybielania zębów w gabinecie metodą laserową wynosi 6 miesięcy.
Co zrobić z nadwrażliwym zębem?
Nadwrażliwość zębów może być spowodowana różnymi czynnikami. Należy udać się do stomatologa i zasięgnąć jego porady.
Czy wypełnienia się wybielają?
Nie, nie wybielają się. Po zabiegu zależy je wymienić.
Czy warto zmieniać pastę czy używać tej samej?
Pasta powinna być odpowiednio dobrana do wskazań, najlepiej zapytać się swojego stomatologa.
Kiedy należy udać się z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?
Po pojawieniu się pierwszych zębów czyli ok. 6 miesiąca życia- wtedy powinna być pierwsza kontrola oraz wskazówki higieniczne. Kontrola powinna nastąpić nie później niż 4 rok życia- w momencie pojawienia się pełnego uzębienia mlecznego.
Czy posiadanie kolczyka w języku stanowi jakieś zagrożenie?
Tak, gdyż jest to ciało obce mogące powodować mikropęknięcia szkliwa do odłamania korony zęba włącznie a także odczyny zapalne, podrażnienia co utrudnia higienę jamy ustnej.
Co zrobić gdy po leczeniu kanałowym boli ząb?
Ból może wskazywać na obecność kanału dodatkowego lub zmian zapalanych w kości. W związku z tym należy udać się do dentysty, który może zaproponować zmianę dotychczasowego leczenia.
Czym jest leczenie kanałowe?
Jest to zabieg polegający na usunięciu miazgi (nerwu) objętego procesem zapalnym lub martwicą z wnętrza zęba. Po dokładnym oczyszczeniu, wypełnia się kanały i zakłada wkłady koronowo-korzeniowe, wypełnienie lub koronę protetyczną w celu odbudowy zęba.
Czy można czekać z bólem zęba?
Nie, bo może to spowodować zaostrzenie procesu próchnicowego i zaostrzenie stanu zapalnego i leczenie będzie dłuższe oraz droższe.
Wybielanie zębów, a ciąża.
Wybielanie w czasie ciąży jest przeciwwskazane.
Jaki jest najlepszy sposób na wybielanie zębów?
Najtrwalszy efekt i najkrótszy czas wybielania uzyskuje się podczas zabiegu wybielania w gabinecie metodą laserową. Jest to najbezpieczniejszy i najszybszy sposób dla pacjenta. Przed zabiegiem zęby muszą być wyleczone, należy usunąć kamień i osad.
Czy ograniczenie otwierania ust po usunięciu ósemki minie?
Tak minie, jednak należy przeprowadzać badania kontrolne u dentysty i obserwować czy stan wraca do normy. W niektórych przypadkach potrzebny jest antybiotyk i leki przeciwzapalne.
Co zrobić gdy rusza się ząb po urazie?
Należy niezwłocznie udać się do dentysty, ponieważ może istnieć ryzyko utraty żywotności zęba, zmiany koloru i w celu stabilizacji stomatolog może zdecydować się na szynowanie zębów.
Czy można zamknąć diastemę wypełnieniem kompozytowym?
Tak, w pewnych przypadkach można wykonać wypełnienia odtwarzające kształt zęba w celu zamknięcia diastemy, chociaż w wielu wypadkach lepszym rozwiązaniem są licówki ceramiczne bądź leczenie ortodontyczne.
Co zrobić z przebarwionym zębem?
Jest wiele rozwiązań, które przywracają prawidłowy kolor przebarwionym zębom, np. : wybielanie wewnątrz- koronowe, licówka kompozytowa lub korona protetyczna.
Czy wybielanie jest szkodliwe dla szkliwa?
Wybielanie nie jest szkodliwe dla szkliwa zębów. Jeśli ktoś cierpi na nadwrażliwość zębiny to może odczuwać ból podczas wybielania.
Co zrobić jak się przygryza policzek?
Przyczyną może być obniżenie wysokości zwarcia, niedostosowane wypełnienia, nieodpowiednia proteza bądź jej brak oraz wada zgryzu. Należy skonsultować się z dentystą, który udzieli stosownych rad.
Czy licówka może zostać założona na każdy ząb?
Nie, wskazane są one na górne sieczne i górne kły.
Na czym polega wybielanie laserowe?
Polega na przyśpieszeniu wybielania poprzez aktywację środka wybielającego laserem. Metoda ta jest bezpieczniejsza od wybielania lampą.
Co wybrać- licówka czy korona?
Wybór uzupełnienia protetycznego zależy od indywidualnych wskazań estetycznych lub/i utraty twardych tkanek zęba. Korona pełnoceramiczna jest uzupełnieniem trwalszym przy zachowaniu naturalnej estetyki.
Co zrobić aby aparat był niewidoczny?
W naszej praktyce stosujemy zamki ceramiczne, przeźroczyste, a także w niektórych przypadkach można założyć aparat stały od podniebienia.
Co zrobić gdy po usunięciu został fragment korzenia?
Należy niezwłocznie, chirurgicznie oczyścić ranę i usunąć kawałek korzenia przy najbliższej wizycie.
Korona metaloceramiczna a pełnoceramiczna
Korona metaloceramiczna ma podbudowę metalową, na którą jest napalona ceramika w kolorze zęba. Pełnoceramiczna natomiast jak sama nazwa wskazuje jest wykonana całkowicie z ceramiki, w której nie ma podbudowy metalowej i dlatego jest bardziej estetyczna. Koronę pełnoceramiczną cechuje lepsza estetyka, są one nie do odróżnienia w jamie ustnej od pozostałych zębów. Korona metaloceramiczna jest niezalecana w odcinku przednim, lecz prawidłowo wykonana jest również bardzo estetyczna.
Czy jest możliwe usunięcie ósemki jeszcze nie wyrzniętej do końca?
Tak, można usunąć chirurgicznie po wykonaniu odpowiedniej diagnostyki radiologicznej i ocenie wskazań do zabiegu.
Jak długo trzeba nosić aparat?
Średni czas leczenia to 2 lata. Okres leczenia aparatem stałym bądź ruchomym jest zależny od cech indywidualnych, a także zaawansowania wady zgryzu.
Czy wyrzynanie ósemek może spowodować wadę zgryzu?
W niektórych przypadkach może pogłębić istniejącą wadę zgryzu co obserwujemy przy dużych stłoczeniach.
Jak długo trwa zabieg implantacji i czy jest bolesny?
Zabieg ten jest mniej traumatyczny od usunięcia zęba, całkowicie bezbolesny w znieczuleniu miejscowym. W przypadku wszczepienia jednego implantu trwa ok. 45 min.
Co zrobić gdy dziąsło nachodzi na wyrzynający się ząb?
Należy laserem wyciąć nadmiar dziąsła co jest metodą bezbolesną i bezkrwawą, ułatwi to wyrzynanie się zęba.
Kiedy powinno się udać na konsultację do ortodonty?
Wtedy kiedy lekarz prowadzący dentysta zaleci taką konsultację, zauważymy brak miejsca dla zębów, zęby wyrzynające się są poza łukiem zębowym, zęby nie wyrzynają się w odpowiednim czasie lub nie ma pełnego kontaktu między łukami zębowymi.
Czy na jednym implancie można założyć dwa zęby?
Jeden implant jest zastosowany do założenia korony odtwarzającej jednego zęba, ale przy większych brakach zębowych możliwe jest wykonanie mostu na dwóch implantach odtwarzającego brak trzech zębów.
Po jakim czasie od usunięcia zęba można zakładać aparat?
Rana po usunięciu zęba goi się od 6 do 8 tygodni, ale aparat można założyć już po 2 tygodniach.
Czy po zabiegu implantacji będzie widoczny brak zęba?
Zabieg implantacji polega na wszczepieniu tytanowego implantu do kości i odczekaniu okresu od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie można zastosować uzupełnienia tymczasowe odtwarzające utraconego zęba do momentu zacementowania ostatecznej pracy
Ile czasu wytrzymują korony protetyczne?
Korony wytrzymują powyżej 5 lat. Ich wytrzymałość zależy od dokładności w szlifowaniu zęba, wykonania koron w pracowni, warunków zgryzowych pacjenta i użytkowania.
Dlaczego implant jest lepszy od mostu?
Wykonanie mostu odtwarzającego brak pojedynczego zęba wiąże się z szlifowaniem dwóch sąsiadujących zębów, gdy są one zdrowe powoduje to zbędną utratę tkanek. Implant nie wymaga interwencji w obszarze zębów sąsiednich o ile są zdrowe.
Palenie papierosów, a implanty?
Palenie powoduje słabsze ukrwienie błony śluzowej, zwolnienie gojenia i osłabienie procesów naprawczych w organizmie, co może doprowadzić do opóźnionej integracji wszczepu z kością, przedwczesną utratę implantu lub całkowity brak integracji.
Boli mnie ząb w pozycji leżącej, co zrobić?
Należy niezwłocznie udać się do dentysty ponieważ objawy mogą wskazywać na nieodwracalny stan zapalny miazgi i konieczność leczenia kanałowego.
Jak chronić zęba przed złamaniem?
Ząb leczony kanałowo z dużym ubytkiem tkanek twardych powinien być odbudowany za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego (np. włókno szklane) i korony protetycznej.
Jaka pasta jest najlepsza?
Na rynku występuje wiele rodzajów past, które powinny być dobrane odpowiednio do wskazań pacjenta.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Jest to zabieg usuwający osad z zębów za pomocą strumienia drobnoziarnistego piasku i wody na powierzchnię zębów. Przed piaskowaniem koniecznie należy usuną kamień nazębny.
Co zrobić jak krwawią dziąsła?
Krwawiące dziąsła mogą być objawem chorób dziąseł, używaniem nieodpowiedniej pasty lub/i szczoteczki. Często przyczyną jest kamień nazębny lub poddziąsłowy. Zalecana jest konsultacja stomatologiczna, zmiana pasty na łagodniejszą, unikanie past wybielających, używanie nowej średnio-twardej szczoteczki i dokładne oczyszczanie zębów przy dziąśle.
Na czym polega lakowanie zębów?
Jest to pokrycie bruzd zębów stałych lakiem szczelinowym. W naszych gabinetach odchodzimy od tego sposobu profilaktyki próchnicy, gdyż po pewnym czasie może dojść do nieszczelności laku i rozwoju próchnicy pod lakiem.
Kiedy pojawiają się mleczne zęby?
Pierwsze mleczne zęby pojawiają się w 6 miesiącu życia, a pełne uzębienie mleczne do 30 miesiąca życia. Natomiast pierwsze stałe zęby 6/7 rok życia.
Czy karmienie piersią wpływa na zęby?
Tak, przy przedłużonym karmieniu piersią mogą rozwijać się wady zgryzu.
Co zrobić gdy wypadła plomba?
Należy niezwłocznie udać się do stomatologa w celu odbudowania zęba.
Co to jest drożdżyca jamy ustnej?
Objawia się ona zaczerwienieniem lub/i pieczeniem jamy ustnej, spowodowana jest przez grzyby. Należy udać się na konsultację. Lekarz po badaniu przepisze odpowiednie leki lub/i zaleci zmianę protezy na nową.
Usunięcie zęba, a miesiączka?
Podczas miesiączki kobiety mają zmniejszoną krzepliwość krwi, ale nie jest to powód, aby czekać z ekstrakcją. Zwłaszcza, jeśli ząb jest ogniskiem zapalnym. W takim wypadku nie należy czekać z zabiegiem. Jeśli jednak zęby nie bolą, to lepiej wyznaczyć inny dzień na wizytę u stomatologa.